35 medali ORKI !

W sobotę i niedzielę 21-22 kwietnia już po raz XIII rozegrano w Zamościu zawody pływackie o ,,Puchar Roztocza pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zamość”. Coroczne, tradycyjnie na wiosnę rozgrywane zawody, organizowane przez OSiR i Orkę Zamość zgromadziły w tym roku 251 zawodniczek i zawodników z 19 klubów z całej Polski. W Zamościu gościliśmy pływaków z Ryk, Kozienic, Bełchatowa, Świdnika, Międzyrzeca Podlaskiego, Lublina, Torunia, Chełma, Biłgoraja, Bochni, Kraśnika, Białej Podlaskiej, Puław, Krasnegostawu, Warszawy a także Kowla. W uroczystej ceremonii otwarcia zawodów udział wzięli: Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk, Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Małgorzata Bzówka, Dyrektor Wydziału Oświaty Agnieszka Kowal, Kierownik Biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej Katarzyna Fornal- Urbańska, Dyrektor OSiR Mateusz Ferens, V-ce Dyrektor OSiR Magdalena Magryta, V-ce Prezes PZP Grzegorz Mazurek, Prezes UKS Orka Marzena Sędłak, Kierownik Obiektu Sportowego-Krytej Pływalni Robert Szewczyk. Zaproszeni goście brali również udział w dekoracjach najlepszych zawodniczek i zawodników. W zgodnej ocenie zawodników, trenerów i zgromadzonej publiczności zawody pod względem organizacyjnym mogą stanowić wzór do naśladowania. Podobne wrażenia i opinie dochodziły również o zamojskiej gościnności i dbałości o zawodników przyjezdnych, którzy jak zwykle po zawodach w zorganizowanych grupach mogli zwiedzać Perłę Renesansu lub zamojskie ZOO. Do pełni szczęścia na zamojskiej pływalni brakuje tylko elektronicznego pomiaru czasu co obecnie staje się już niemal normą przy organizacji zawodów pływackich. Ma to kolosalne znaczenie dla rozgrywania zawodów w duchu fair play- po prostu wyklucza się całkowicie błąd ludzki co przy różnicach sięgających setnych sekundy jest nie do wychwycenia przy pomiarze ręcznym na stoperach.

Zawodnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych: 11 lat i młodsi, 12-13 lat, 14 lat i starsi. Każdy z zawodników ma prawo startu w 4 konkurencjach: 50, 100 i 200 metrów jednym wybranym stylem i 100 metrów stylem zmiennym. Suma punktów według tabel FINA za 3 pierwsze dystanse decyduje o zwycięstwie w danym stylu (najlepsza/y delfinistka/a, grzbiecistka/a, żabkarka/rz, kraulistka/a) a suma punktów z 4 startów wyłania zwycięzców w klasyfikacji generalnej- o ,,Puchar Roztocza”- wygrywa ten kto zgromadzi najwięcej punktów bez względu na styl pływania. W klasyfikacji medalowej Orka uplasowała się na miejscu 3 z 35 zdobytymi medalami: 11 złotych, 13 srebrnych i 11 brązowych. Zwyciężył klub Polna Warszawa-40 medali przed Falą Kraśnik 37 medali.

W poszczególnych konkurencjach z zamojskiego klubu na podium stawali: Natalia Hauzner (11 lat)-2 na 50 m stylem motylkowym 43,29 , Aleksandra Poździk(12 lat)-3 na 50 motylkiem 36,39, Zuzanna Sioma(14)-2 na 50 motylkiem 31.94, 50 m stylem grzbietowym zdecydowanie wygrał Mateusz Łukaszczyk(18 lat)-27.38, Emilka Ulanicka(10 lat) zdobyła brązowy medal na 50 m stylem klasycznym 50,61, podobnie w kategorii wyższej- Julia Poździk (13 lat) 41.33, w kategorii najstarszej 2 była Julia Bednarz(14)-35.13 a trzecia Klaudia Malec(14) 36.07, pierwsze dwa miejsca na podium zajęły dwie zawodniczki Orki na 50 m stylem dowolnym , 1- Julia Malinoś 27.40(14 lat)-nowy Rekord Klubu,2- Katarzyna Szuper (14 lat)27.67, srebrny medal na 50 m stylem dowolnym wywalczył również Jakub Rymarz(13 lat)-29.26, a brązowy w kategorii starszej Rafał Chyrchała(16 lat)-25.73. Na dystansach 200 metrowych medale zdobyli: 200 motylkiem srebrny Natalia Hauzner-3:51.06, brązowy Aleksandra Poździk-3:13.94 i złoty Zuzanna Sioma-2:51.00, 200 m stylem grzbietowym ponowienie dając żadnych szans rywalom wygrał Mateusz Łukaszczyk-2:14.20, srebrny medal na 200 m stylem klasycznym wywalczyła Emilia Ulanicka(10 lat)-3:52.28 a brązowy Kasjana Wyłupek(11 lat)-3:52.65, w najstarszej kategorii ponownie triumfowała zawodniczka Olimpii Lublin Barbara Adamek-2:43.63 przed Julią Bednarz(Orka)-2:44.36 i Klaudią Malec(Orka) 2:45.19. Wyścig na 200 m stylem dowolnym zdominowały 2 zawodniczki Orki, które stoczyły wspaniałą zaciętą walkę do ostatniego metra. Minimalnie lepsza na finiszu okazała się Julia Malinoś(14) 2:09.73, tuż za nią dopłynęła Katarzyna Szuper (14)-2:09.80 a 3 na mecie zameldowała się zawodniczka Polnej Warszawa Maria Adamska(15 lat)-2:16.81. Na tym samym dystansie wśród 12 i 13 letnich zawodników medal brązowy zdobył Jakub Rymarz-2:22.94 a w najstarszej kategorii srebro wywalczył Rafał Chyrchała-2:04.16.

Drugi dzień zawodów rozpoczął się od wyścigów na 100 motylkiem: Natalia Hauzner wywalczyła srebrny medal-1:45.20, Aleksandra Poździk-1:21.40 medal brązowy a Zuzanna Sioma swój drugi złoty medal -1:11.07. Na 100 m stylem grzbietowym swój trzeci medal złoty wywalczył Mateusz Łukaszczyk-1:00.24. 100 m stylem klasycznym, po zaciętej walce wygrała Julia Bednarz(Orka)-1:15.87 przed Barbarą Adamek-1:16,72 (Olimpia) i Klaudią Malec-1:19.16(Orka). Setkę stylem dowolnym dziewcząt w najstarszej kategorii wiekowej ponownie zdominowały dwie zawodniczki Orki-złoty medal z kolejnym już Rekordem Klubu wywalczyła Julia Malinoś 0:59.49 przed Katarzyną Szuper 1:01.06. Ostatnią konkurencją zawodów były wyścigi na dystansie 100 m stylem zmiennym dziewcząt i chłopców we wszystkich kategoriach wiekowych. Startowali tu wszyscy zgłoszeni zawodnicy więc była to zdecydowanie najdłuższa konkurencja zawodów. Zarówno u dziewcząt jak i u chłopców rozegrano po 20 serii. Najlepiej zawodniczki i zawodnicy Orki spisali się w najstarszej kategorii wiekowej gdzie wśród dziewcząt wygrała Katarzyna Szuper-1:09.11 przed Julią Bednarz-1:09.86, na czwartej pozycji uplasowała się Klaudia Malec-1:11.55, na piątej Julia Malinoś-1:12.29. W tej kategorii wiekowej wystartowało 29 dziewcząt. Wśród panów po raz 4 zwyciężył Mateusz Łukaszczyk-1:00.96-sklasyfikowanych zostało 36 pływaków.

Medale za trzy starty-50,100 i 200m w każdym stylu otrzymali zawodnicy z największą liczbą punktów. W klasyfikacji najlepszych delfinistek w kategorii najmłodszej srebrny medal zdobyła Natalia Hauzner, w kategorii 12-13 lat brązowy wywalczyła Aleksandra Poździk a w najstarszej złoty medal odebrała Zuzanna Sioma. Zdecydowanie najlepszym grzbiecistą w najstarszej kategorii wiekowej został Mateusz Łukaszczyk. Wśród najlepszych żabkarek na trzecim miejscu z medalem brązowym uplasowała się rok młodsza od rywalek Emilia Ulanicka(kat.11 lat i młodsi) a kategorię najstarszą wygrała Julia Bednarz(Orka)-1644 pkt., przed Barbarą Adamek z Olimpii-1634 pkt. i Klaudią Malec(Orka)-1528 pkt. Dwie zawodniczki Orki stanęły również na najwyższych stopniach podium w stylu dowolnym: 1 miejsce Julia Malinoś-1858 pkt. i to jej przypadł tytuł najlepszej kraulistki, 2 miejsce Katarzyna Szuper-1792 pkt., 3 miejsce Wilgocka Wiktoria z Lidera Chełm-1567 pkt. Wśród panów na trzecim miejscu w kategorii 12-13 lat uplasował się Jakub Rymarz, podobnie jak w kategorii najstarszej Rafał Chyrchała.

W klasyfikacji o tytułowy Puchar Roztocza (punktacja za wszystkie 4 starty) tylko w najstarszej kategorii wiekowej w rywalizacji dziewcząt zawodniczkom Orki udało się stanąć na podium. Uczyniły to jednak w sposób spektakularny zajmując całe podium. O poziomie rywalizacji i zażartości walki świadczyć mogą końcowe wyniki punktowe. Pierwsza w tej klasyfikacji pływająca podczas zawodów stylem dowolnym(kraul) Katarzyna Szuper zgromadziła 2343 pkt. i wyprzedziła drugą, również pływającą kraulem Julię Malinoś tylko o 4 pkt.-2339. Trzecia z kolei zawodniczka Orki pływająca stylem klasycznym(żabka) Julia Bednarz uzyskała 2177 pkt. W każdej konkurencji dekorowanych było trzech najlepszych pływaków i pływaczek w każdej kategorii wiekowej(okolicznościowe dyplomy), dla najlepszych 3 specjalistów w każdym stylu, w każdej kategorii wiekowej wśród dziewcząt i chłopców okolicznościowe, specjalnie na tę okazję odlewane medale a dla zwycięzców w klasyfikacji generalnej okazałe puchary i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Puchar za najdłuższą przebytą drogę na zawody powędrował w tym roku do Torunia. Podczas zawodów dodatkową atrakcją dla zawodników było losowanie nagród, którego dokonywali wszyscy trenerzy, prezesi i obecni goście. W tym roku zawody wspierali: PGE Dystrybucja S.A . Oddział w Zamościu i Sklep Sportowy Rekord w DT Hetman.