ARENA GRAND PRIX POLSKI-świetny występ Orki

W dniach 24-25 lutego już po raz 16 na kozienickiej pływalni rozegrano ogólnopolskie zawody Arena Grand Prix Polski. W tym roku ze względu na zmiany terminów rozgrywania imprez centralnych, w Kozienicach stawiło się znacznie mniej zawodników niż w latach ubiegłych. W przeszłości zawody te były doskonałym, ostatnim sprawdzianem przed Zimowymi Mistrzostwami Polski Juniorów. Obecnie MPJ przeniesione zostały na grudzień a w Kozienicach ostatecznie wystartowało 189 zawodniczek i zawodników z 40 klubów całej Polski. Nie zabrakło też największych gwiazd polskiego pływania, naszych olimpijczyków takich jak Alicja Tchórz czy Radosław Kawęcki.

Zamojską Orkę na tych zawodach reprezentowało sześcioro zawodników, pięcioro 14 latków i jeden 16 latek. Julia Bednarz, Julia Malinoś, Klaudia Malec, Katarzyna Szuper i Filip Łagoźny to debiutujący na tak poważnej, ogólnopolskiej imprezie zawodnicy. Mimo, że trenują już połowę swojego młodego życia-od sześciu, siedmiu lat, to tak naprawdę od tego roku dopiero mogą w bezpośredniej walce mierzyć się z najlepszymi w Polsce pływakami. Zgodnie bowiem z regulaminem PZP dopiero od 14 roku życia zawodnicy mogą brać udział w zawodach rangi Arena Grand Prix Polski, Mistrzostwach Polski Juniorów czy nawet Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców. W tym również wieku pływacy mogą dopiero walczyć o swoje pierwsze punkty w klasyfikacji sportu młodzieżowego.

Od kilku lat podczas zawodów Grand Prix Polski funkcjonuje już podział na kategorie wiekowe tak aby nawet najmłodsi uczestnicy mieli motywację do ścigania. W przeszłości wszyscy byli klasyfikowani tylko w jednej kategorii open- czyli wszyscy bez względu na wiek. Obecnie w praktyce wygląda to tak, że zawodnicy ścigają się w seriach bez podziału na wiek. Jedynym kryterium rozstawienia jest wynik jaki zawodnik osiągnął w ostatnich 12 miesiącach na pływalni tej samej długości i wynik ten figuruje w Rankingu Europejskim. Później wyniki klasyfikuje się według wieku w kat. 14,15,16,17-18 lat i open.

W wyścigu na 50 m stylem dowolnym świetnie spisały się obie zawodniczki Orki-Katarzyna Szuper i Julia Malinoś zdobywając dwa pierwsze miejsca. K. Szuper uzyskała czas 27.74 a J. Malinoś 27,77 i były to jedyne, znakomite zresztą wyniki poniżej 28 sekund. Na dystansie 100 m stylem dowolnym ponownie lepsza okazała się Katarzyna Szuper, która zajęła miejsce 3-1:01.34 a Julia Malinoś miejsce 4 -1:03.29. Na dystansie 400 m stylem dowolnym wystąpiły wszystkie zamojskie pływaczki, najlepszą okazała się Julia Malinoś-3 miejsce( 4:43.02), 4-Katzryna Szuper(4:46.33), 5-Julia Bednarz(4:48.19) a 7 lokatę zajęła Klaudia Malec(4:54.59). Jako jedyna za to na 800 dowolnym wystąpiła Julia Malinoś, która poprawiając ,,życiówkę” o prawie pół minuty zajęła z czasem 9:36.48 trzecie miejsce. Katarzyna Szuper zajęła drugie miejsce w wyścigu na 50 grzbietem a rezultatem 31.78 ustanowiła nowy Rekord Klubu. Jeszcze lepiej poszło K. Szuper na dystansie 2x dłuższym, który wygrała a czasem 1:09.78 również poprawiła Rekord Klubu. Znakomicie spisały się również młode żabkarki(styl klasyczny). Najkrótszy dystans-50 m wygrała, ustanawiając Rekord Klubu Klaudia Malec- 35.30 a Julia Bednarz uplasowała się na miejscu 4- 36.03. Dystans 100 m tym samym stylem ponownie z Rekordem Klubu wygrała Klaudia Malec- 1:15.68 a Julia Bednarz uplasowała się na miejscu 3- 1:16.47. Na 200 m klasykiem lepsza okazała się Julia Bednarz, która z czasem 2:45.89 wywalczyła 3 miejsce a Klaudia Malec tym razem tuż za nią na pozycji 4 z czasem 2:46.18. Katarzyna Szuper rewelacyjnie popłynęła dystans 100 m stylem zmiennym-1 miejsce 1:07.64, nie dając szans nie tylko naszym etatowym zmiennistkom- Klaudia Malec miejsce 2 z czasem 1:09.62, Julia Bednarz miejsce 3 z czasem 1:10.65, ale też pozostałym rywalkom. K. Szuper wywalczyła też cenną drugą lokatę w wyścigu na 50 m stylem motylkowym- 30.57. Na dystansie 200 m stylem zmiennym druga była Julia Bednarz- 2:31.14 a trzecia Klaudia Malec- 2:31.33. Julia Bednarz na najdłuższym dystansie stylu zmiennego czyli 400 m z czasem 5:17.04 uplasowała się ponownie na miejscu 2. Specjalista stylu klasycznego-Filip Łagoźny uplasował się na 5 miejscu w wyścigu na 50m dowolnym-27.84, na 50 m klasykiem był 2- 34.16, z czasem 1:12.15 wygrał 100 m swoim koronnym stylem, a na 200 m tym samym stylem uplasował się ponownie na miejscu 2- 2:40.82. Wyścig 50m stylem motylkowym Filip zakończył na miejscu 4- 31.29 a 100 m stylem zmiennym ukończył na miejscu 2- 1:08.94, ostatni dystans- 200 m zmiennym ukonczył na miejscu 3- 2:30.73. Najstarszy w zamojskiej ekipie Rafał Chyrchała(16 lat) zajął 3 miejsce na dystansie 100 m stylem dowolnym- 57.12, na 50 m był 8- 26.24, podobnie jak na 200 m stylem dowolnym- 2:05.54, na 400 m dowolnym Rafał z czasem 4:25.69 wywalczył miejsce 5. Trzecią lokatę R. Chyrchała z czasem 2:28.61 zajął w stylu grzbietowym na dystansie 200 m.

Od niedawna podczas zawodów Arena Grand Prix Polski prowadzona jest również ciekawa klasyfikacja na najlepszą zawodniczkę i zawodnika w danym stylu biorąc pod uwagę 2 najlepsze starty. Jako ciekawostkę podać można, że taka klasyfikacja prowadzona jest już od kilkunastu lat na zawodach organizowanych w Zamościu-Pucharze Roztocza! W klasyfikacji zawodniczek stylu dowolnego 4 była Julia Malinoś a 5 Katarzyna Szuper. Zdecydowanie najlepszą specjalistką stylu grzbietowego została Katarzyna Szuper. Wśród najlepszych żabkarek na miejscu 2 uplasowała się Klaudia Malec a na 3 Julia Bednarz. W klasyfikacji najlepszych zmiennistek na 2 miejscu uplasowała się Julia Bednarz a na 3 Klaudia Malec. Klasyfikację najlepszych żabkarzy wygrał Filip Łagoźny. Rafał Chyrchała uplasował się na 3 miejscu wśród najlepszych szesnasto letnich grzbiecistów.

W klasyfikacji generalnej, do której wliczane są 3 najlepsze starty bez względu na styl pływania na miejscu trzecim uplasowała się Katarzyna Szuper, na 5 Julia Malinoś, na 8 Klaudia malec a na 10 Julia Bednarz. Wśród chłopców w tej samej klasyfikacji Filip Łagoźny zajął 9 miejsce.

Przed zawodnikami Orki już 10-11 marca br. kolejne zawody z cyklu Arena Grand Prix Polski, tym razem na 50 metrowej pływalni Aqua w Lublinie.