FINAŁ LIG DZIECI, MŁODZIKÓW I JUNIORÓW-2016.

W sobotę 26 listopada na lubelskiej pływalni Aqua pod nazwą ,,Multiliga” rozegrano finały tegorocznych wojewódzkich lig, zarówno dzieci i młodzików jak i juniorów. Na starcie stanęło łącznie 340 zawodniczek i zawodników z 20 klubów w wieku od 10 do 25 lat.

W Lidze Juniorów Orka od początku nie odgrywała znaczącej roli ostatecznie kończąc rywalizację na 12 miejscu wśród 18 sklasyfikowanych klubów. Podstawowymi czynnikami, które wpłynęły na tę lokatę to po prostu mała ilość zawodników w wieku uprawniającym do startu (13 lat wzwyż) i brak dziewcząt. W konsekwencji to nie tylko zerowy dorobek w kategorii dziewcząt lecz, również brak możliwości punktowania w sztafetach mieszanych(2 zawodniczki+2 zawodników). W lidze startowali Marcin Skuba, Wiktor Sędłak, Krzysztof Kurantowicz, Mateusz Łukaszczyk(trenujący obecnie w SMS Lublin), Rafał Chyrchała, Kewin Mandziuk i sporadycznie Lech Kawalec, Jakub Klejnrok.

Dużo więcej powodów do zadowolenia mieliśmy w Lidze Dzieci i Młodzików. Co prawda młodym zawodnikom nie udało się wyprzedzić Wisły Puławy i wskoczyć na podium w klasyfikacji drużynowej, ale 4 miejsce wśród 17 klubów jest nie lada wyczynem (z różnych powodów nie mogli wystartować punktujący do tej pory w drużynie Orki- Piotr i Mateusz Abraszek i Olaf Lupa). Klasyfikacja końcowa: 1. Olimpia Lublin, 2. Olimpijczyk 23 Lublin, 3. Wisła Puławy, 4. Orka Zamość.

Podczas rundy finałowej młodzi zawodnicy Orki odnotowali wiele indywidualnych wspaniałych wyników co w klasyfikacji medalowej przełożyło się na wysokie 3 miejsce. Wywalczyli łącznie 8 medali, w tym 4 złote, 2 srebrne i 2 brązowe.

Wielką niespodzianką dla wszystkich był występ Julii Malinoś na dystansie 50m stylem dowolnym. Julka co prawda czuje się w tym stylu najlepiej, prawdą jest też, że wielokrotnie pokazała jak szybko potrafi pływać, ale faworytką tej konkurencji nie była! Ostatecznie Julka Malinoś nie tylko wygrała, ale czasem 29,39 wymazała z tablicy 6 letni już Rekord Klubu należący do Pauli Sienkiewicz-29,55. Na drugim miejscu w tej konkurencji uplasowała się Katarzyna Szuper- 29.95(Orka). Jest to obecnie odpowiednio 2 i 5 wynik w rankingu zawodniczek 12 letnich w Polsce. O wysokim poziomie wyniku obu zawodniczek najlepiej obrazuje fakt, że na 35 startujących w tej konkurencji pływaczek tylko jeszcze jedna –Dwojak Natalia z Olimpii Lublin uzyskała czas poniżej 30 sekund. Drugi złoty medal dla Orki zdobyła Klaudia Malec na dystansie 200 m stylem klasycznym. Wynik 2:52,64 stawia ją w zestawieniu polskich 12 latek na 3 miejscu. Trzecia w tym wyścigu uplasowała się druga z zamojskich specjalistek stylu klasycznego Julia Bednarz2:55.28. To obecnie 5 wynik w Polsce. Trzeci złoty medal na dystansie 100 m st. motylkowym w imponującym stylu wywalczył Jakub Abraszek. Jakub już na początku wyścigu rozwiał wątpliwości kto jest najlepszym delfinistą w tej kategorii wiekowej w województwie lubelskim. Zwyciężył z wynikiem 1:09.93 a drugiego zawodnika-Łukasza Kańczugowskiego z Olimpii Lublin wyprzedził o prawie 5 sekund. To obecnie 7 wynik w Polsce. Czwarty złoty medal, po raz kolejny nie dając szans rywalom wywalczyła sztafeta dwunastolatków 4x50m stylem zmiennym-2:12,42. Dla porównania druga na mecie sztafeta Olimpii Lublin uzyskała czas 2:24,58s. Tym razem był to skład mieszany: Katarzyna Szuper-grzbiet, Filip Łagoźny-żaba, Jakub Abraszek-delfin i Julia Malinoś-dowolny. Pozostali medaliści to: srebrny medal-Jakub Abraszek na dystansie 50 dowolnym-29,53, to 14 wynik w tej kategorii w kraju i Filip Łagoźny na 200 m stylem klasycznym-2:59.42. Wynik Filipa daje mu obecnie wysokie 15 miejsce w rankingu.

Były to naprawdę bardzo udane zawody. Na 54 indywidualne starty wszystkich zawodników Orki (10-11lat, 12lat i open) swoje rekordy życiowe poprawiali aż 46 razy!

W sukcesie drużynowym Orki, zdobywając niejednokrotnie bardzo ważne punkty swój udział mieli- 10,11 lat: Jakub Rymarz, Filip Dubiel, Piotr i Mateusz Abraszek, Julia i Aleksandra Poździk, Łucja Żelazny, Zuzanna Gwozda, Anna Biczak, Aleksandra Szaluś, Kacper Pęk i podopieczni Piotra Grątkowskiego-Krzysztof Kryk i Kacper Adamowicz.

Zasługująca na szczególne wyróżnienie cała drużyna 12 latków to: Klaudia Malec, Katarzyna Szuper, Julia Malinoś, Julia Bednarz, Zuzanna Sioma, Magdalena Ulanicka, Joanna Sosnowska, Hauzner Emilia, Klaudia Wróblewska, Jakub Abraszek, Filip Łagoźny i Igor Dubiel.

*Dane z Rankingu Europejskiego na dzień 23.11.16.