Finał Wojewódzkiej Ligi w pływaniu

W sobotę 26 listopada na zamojskiej pływalni rozegrana została 6, finałowa runda Wojewódzkiej Ligi Dzieci i Młodzików w pływaniu. Najmłodsi zawodnicy startują w dwóch kategoriach: 10-11 i 12 lat. Głównym celem zawodów jest wyłonienie najlepszych drużyn województwa, a także najlepszych zawodniczek i zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych, na podstawie punktów za zajęte miejsca we wszystkich edycjach ligi. W 2011 r. sklasyfikowanych zostało 14 klubów pływackich. W tej stawce Orka Zamość uplasowała się na miejscu 4(765 pkt.) za Skarpą Lublin(875 pkt.)-miejsce 3, Lublinianką Lublin-2(1005 pkt) i Falą Kraśnik -1(1381 pkt.) W sobotę do wyróżniających się zawodników należała przede wszystkim 12 letnia Paula Sienkiewicz i 11 letni Dawid Wiórko. Paula zajęła 2 miejsce w wyścigu na 50 grzbietem i 4 na 400 m stylem dowolnym. Dawid był 2 na 50 m stylem motylkowym i 2 na 200 zmiennym. Również 2 miejsca wywalczyły sztafety, mieszana 4x50m stylem zmiennym w składzie: Bernard Kostrubiec, Katarzyna Krawczuk, Dawid Wiórko , Agnieszka Denys i dziewcząt 12 letnich 4×50 st. zmiennym: Justyna Kowal, Aleksandra Kapłon, Paula Sienkiewicz i Kinga Pliżga. Bardzo pozytywnym aspektem zawodów było to, że chyba wszyscy startujący zawodnicy Orki poprawiali swoje ,,życiówki”, wielu z nich bardzo znacznie(od kilku do kilkunastu sekund na krótszych dystansach, aż do nawet kilkudziesięciu na 400 dowolnym). Do sukcesu drużynowego oprócz wymienionych zawodników przyczynili się: Joanna Rozmus, Jakub Kitka, Wiktor Sędłak, Lech Kawalec, Adrian Sidor, Kacper Szuwara, Radosław Obst, Wiktor Pisarczyk, Katarzyna Kościk, Julia Dziwulska, Julia Stępora, Adrian Wulkowicz, Dawid Podoba, Patryk Kołcon, Ada Bałuta i Aleksandra Juś.

W klasyfikacji indywidualnej wielki sukces odniosła Paula Sienkiewicz, która została najlepszą zawodniczką ligi 2011 w kat. 12 lat.  Zgromadziła 157 pkt. i wyprzedziła 2 w klasyfikacji zawodniczkę Lublinianki-Julię Adamczyk 141 pkt. i 3 Alicję Tatarę 121 pkt. z Orlika Lublin. W klasyfikacji 11 lat na 4 miejscu uplasował się Dawid Wiórko.

Dzień później na tej samej pływalni podczas finałowej rundy Wojewódzkiej Ligi  Juniorów rywalizowali starsi pływacy. Program konkurencji był nieco inny , tempo pływania znacznie szybsze ale co bardzo cieszy sportowa rywalizacja była równie zacięta jak u młodszych zawodników. Ta zaciętość w wyścigach przełożyła się na osiągane rezultaty. Zawodnicy Orki niemal wszyscy poprawiali swoje rekordowe czasy bądź pływali bardzo blisko swoich ,,zyciówek”. Wielu zawodników to już bardzo utytułowani pływacy, mający w dorobku sukcesy w rywalizacji seniorów. Do najważniejszych zawodów przechodzą wielomiesięczny , treningowy cykl przygotowawczy . Właśnie tym najlepszym, na zawodach kontrolnych jakimi są niewątpliwie zawody ligowe, najtrudniej pobić swoje rekordy, które ustanawiane były najczęściej na Mistrzostwach Polski i skutkowały zdobyciem medalu. W tej chwili pływacy są dopiero na początku fazy ,,odpuszczenia” w treningach przed Mistrzostwami Województwa Lubelskiego(3-4 grudnia-Puławy), Mistrzostwa Europy(8-11 grudnia-Szczecin, Marcelina Radlińska) i Mistrzostwami  Polski Seniorów i Młodzieżowców(15-18 grudnia-Poznań). Tym bardziej cieszą dobre wyniki właśnie Marceliny Radlińskiej, która płynąc motylkiem na 50m stylem dowolnym nie tylko odniosła zwycięstwo ale wreszcie uzyskała dobry wynik 28,23. Druga w tej konkurencji była Katarzyna Sędłak-28,67. Marcelina wygrała również, ustanawiając Rekrd Klubu 100m stylem grzbietowym1;05,75 a Kaśka 200m st. dowolnym z bardzo dobrym czasem 2:09,08. Bardzo dobrze spisał się 14 letni Michał Brzuś. Na dystansie 50m motylkiem nie dość, że pokonał bardziej utytułowanego i starszego o 3 lata zawodnika ze Skarpy Lublin Jana Świtkowskiego to uzyskał czas lepszy od Rekordu Polski juniorów 14 letnich(25,79)-25,73s. Niestety wynik ten nie może być uznany za RP ponieważ nie było pomiaru elektronicznego. Może podczas Otwartych Mistrzostw Warszawy, za tydzień gdzie Michał się wybiera uda mu się wpisać na listę rekordzistów. Przypomnijmy, że jest Rekordzistą Polski na 50 motylkiem na długim basenie. Na 100 m st. grzbietowym Brzuś z nowym Rekordem Orki 1:00,27 zajął 2 miejsce. Drugie miejsce wywalczył na 100 klasykiem Łukasz Kulesza i sztafeta mężczyzn 4x50m stylem zmiennym: Ignacy Radliński, Łukasz Kulesza, Michał Brzuś i Eryk Mogielnicki. W klasyfikacji indywidualnej VI rundy Katarzyna Sędłak zajęła 2 pozycję a Marcelina Radlińska 3. W lidze juniorów Orka po raz pierwszy uplasowała na odległym 8 miejscu w klasyfikacji drużynowej. Również w indywidualnej klasyfikacji generalnej w pierwszych trójkach nie znalazła się żadna zawodniczka czy zawodnik. Główną przyczyną była absencja drużyny na V rundzie i osłabienie na IV rundzie(startowało tylko 8 zawodników).