MEMORIAŁ HENRYKA KOSAKOWSKIEGO. 11.02.2017r.

Wierzyć się nie chce, że już od 45 lat nieprzerwanie rozgrywane są zawody pływackie ku pamięci Henryka Kosakowskiego, wybitnego działacza i pierwszego Prezesa Lubelskiego Okręgowego Związku Pływackiego. Od 2 lat wraz z powstaniem lubelskiej olimpijskiej pływalni zawody rozgrywane są według nowej formuły na 50 metrowym basenie . Nowy program oferuje pełny wachlarz konkurencji pływackich od 50-ek po 800 i 1500 m stylem dowolnym. Nieco skomplikowany wydaje się podział kategorii wiekowych w których startują zawodnicy, inne przedziały wiekowe dla dziewcząt a inne dla chłopców. Organizator przyjął podział wiekowy, który obowiązuje podczas głównych imprez międzynarodowych dla juniorów: Mistrzostwa Europy Juniorów-ME i European Youth Olimpic Festival-EYOF. W zawodach wystartowało 352 zawodników i zawodniczek z 42 klubów. Wśród najbardziej znanych, startujących pływaków można było podziwiać czwórkę naszych olimpijczyków z Rio de Janeiro-Annę Dowgiert, Tomasza Polewkę, Kacpra Majchrzaka czy puławianina Konrada Czerniaka.

Orkę reprezentowało 16 młodych zawodniczek i zawodników w wieku od 10 do 17 lat. Zdobyli oni łącznie 13 medali, a w punktacji drużynowej zajęli wysokie 11 miejsce na 40 sklasyfikowanych klubów.

Najwięcej medali w drużynie Orki zdobyła Katarzyna Szuper, która w każdym starcie  poprawiała swoje życiowe czasy i ustanowiła 2 Rekordy Klubu: na 50 m stylem grzbietowym-33,58 i 100 m stylem grzbietowym-1:13,72. Wywalczyła srebrny medal na 50 grzbietem i 3 medale brązowe na 50m stylem dowolnym, stylem motylkowym i na 100 m stylem grzbietowym. Na 100 m stylem dowolnym do medalu zabrakło 9 setnych sekundy. Bezkonkurencyjna w stylu klasycznym okazała się Julia Bednarz, która zdobywając na każdym z trzech dystansów żabkarskich złoty medal zasłużyła na tytuł ,,królowej żabki” w kategorii 12-13 lat. Julia ze znakomitymi czasami odniosła zwycięstwo na 50, 100 i 200 m stylem klasycznym. Na dystansie 200 metrowym Julia na najwyższym stopniu podium stanęła ze swoją koleżanką klubową Klaudią Malec, która w bezpośrednim wyścigu uzyskała identyczny doskonały w tym wieku rezultat-2:53,88. Klaudia dorzuciła jeszcze medal brązowy na dystansie 100 metrowym żabą. Blisko medalu była jeszcze na 50 klasykiem-miejsce 4 , na 50 i 200 m stylem grzbietowym była 5. Brązowy medal w najmłodszej kategorii wiekowej wywalczyła na dystansie 100m stylem motylkowym Aleksandra Poździk a tuż za nią na 4 miejscu uplasowała się Iza Kropornicka. Brązowy medal, również w najmłodszej kategorii wiekowej wywalczył na dystansie 100 m stylem klasycznym Olaf Lupa. Dwa brązowe medale na 50 i 200 m stylem grzbietowym zdobył 17 letni Mateusz Łukaszczyk. Trzy razy tuż za podium na 50 m stylem dowolnym, motylkowym i klasycznym uplasował się 12 letni Jakub Rymarz. 11 letnia Zuzanna Gwozda uplasowała się na 4 miejscu na dystansie 200 m stylem klasycznym a na 50 i 100 m tym stylem była 5. Miejsce 4 na 50 m stylem dowolny i 5 na 800 m stylem dowolnym wywalczyła Julia Malinoś.

Szczegóły dotyczące tych zawodów jak zwykle na stronie www.megatiming.pl w zakładce zawody okręgowe.