Michał Brzuś na MIĘDZYNARODOWYCH WIELOMECZACH PŁYWACKICH w POZNANIU i w KOSZYCACH

Za dobre występy podczas Mistrzostw Polski juniorów Michał Brzuś został powołany do Kadry Narodowej Juniorów na międzynarodowe zawody rozegrane 6-7 kwietnia na 50 metrowej pływalni w Poznaniu. W zawodach wzięły udział reprezentacje: Brazylii, Czech, Cypru, Finlandii, Izraela, Portugalii, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy i Polski. Kluczem przy ustalaniu składu Reprezentacji Polski były złote medale na dystansach od 100 metrów wzwyż. Ponieważ Michał na 100m dowolnym i motylkowym zdobył srebrne medale na MP a prawo startu w konkurencji miał tylko jeden zawodnik, pływak Orki mógł liczyć tylko na dobre występy poza konkurencją i udział w sztafetach. W pierwszym starcie otwierającym zawody- 100 m stylem dowolnym, M.Brzuś spisał się bardzo dobrze.

Startując poza konkursem popłynął najszybciej z 7 startujących Polaków i z czasem 53,55 zająłby 2 miejsce w konkursie tuż za reprezentantem Brazylii. Poza niewątpliwą satysfakcją dało mu to pewne miejsce w sztafecie 4x100m stylem zmiennym, w której popłynął na ostatniej zmianie, oczywiście kraulem. Sztafeta uzyskując czas 3:57,55 uplasowała się na 3 miejscu za Czechami i Brazylijczykami. W sztafecie Michał popłynął jeszcze szybciej-52,88 lecz nie zdołał już odrobić straty do srebrnych medalistów, z którymi Polacy przegrali o 44 setne sekundy. W kolejnych startach, również poza konkurencją Brzuś spisał się równie dobrze, pływając na poziomie innych Polaków uzyskał na 100m motylkiem 57,82, na 100m stylem grzbietowym 1:01,25 a na 200 m stylem dowolnym 2:00,97. W ostatnim wyścigu zawodów, sztafecie 4x100m stylem dowolnym z Brzusiem na pierwszej zmianie Polacy ponownie zdobyli brązowy medal, przegrywając tym razem srebro z Izraelczykami o 66 setnych. Zwyciężyli ponownie Brazylijczycy. W klasyfikacji drużynowej Polki wspólnie z Brazylijkami uplasowały się na pierwszym miejscu przed Finkami a Polacy na drugim za Brazylijczykami przed Izraelem. W klasyfikacji łącznej zwyciężyła Brazylia-320 pkt. przed Polską 299 i Turcją 264 pkt.

Na kolejnych zawodach Polska-Czechy- Słowacja rozegranych 4-5 maja w Koszycach Michał Brzuś mógł sprawdzić swoją formę na długim basenie. W tych zawodach do punktacji zalicza się po dwóch zawodników z kraju z tym, że jeden z rocznika starszego(16 lat) a jeden z młodszego(15 lat). Dziewczęta-starsza 14 latka a młodsza 13 latka. Niestety według zgodnej oceny zawodników i trenerów, pływalnia na zawody tej rangi zupełnie się nie nadaje. Do tego dochodziły kłopoty z aparaturą pomiarową co nie pozostawiło dobrego wrażenia z pobytu w Koszycach. W rozstawieniu do poszczególnych konkurencji brano pod uwagę występ w Poznaniu. Tym razem Michał Brzuś startował w konkurencji na 100m stylem dowolnym gdzie z czasem 54,70 zdobył brązowy medal. Właśnie między innymi na tym dystansie przydarzyła się awaria aparatury i na tablicy wyników pojawiały się co chwila inne wyniki. Z pomiaru stoperów dwóch trenerów Michał popłynął zdecydowanie poniżej 54 sekund. Poza konkurencją startował jeszcze na 100 motylkiem-58,38 i 50 stylem dowolnym-25,72. W sztafecie 4×100 m stylem dowolnym płynąc na ostatniej zmianie wywalczył wspólnie z kolegami srebrny medal.