UKS ORKA ZAMOŚĆ

O NAS

O nas

Uczniowski Klub Sportowy „Orka” powstał w czerwcu 2002 roku (05.06.2002 r. – wpis do ewidencji UKS-ów Urzędu Miasta Zamość), przy nowo wybudowanym obiekcie Krytej Pływalni. Zainteresowanie sportem pływackim w środowisku zamojskim było tak duże, że już od pierwszych miesięcy działalności liczba trenujących członków Klubu wahała się w granicach 100 osób. W dużym procencie były to dzieci 7-10 – letnie, gdyż położono nacisk na szkolenie od tego właśnie wieku. Wiodącą dyscypliną uprawianą w Klubie było i jest pływanie, a jako dyscyplinę dodatkową wprowadzono najpierw dwubój a obecnie również trójbój nowoczesny.
Od samego początku działalności jasnym stało się, że są w gronie zawodników wybitnie utalentowane dzieci, czego dowodem były po półrocznej działalności Klubu (jeszcze w 2002r.) pierwsze tytuły Mistrzów Województwa Lubelskiego zarówno w pływaniu jak i w dwuboju nowoczesnym. W roku 2003 trójka naszych zawodników znalazła się w pierwszej dziesiątce Korespondencyjnych Mistrzostw Polski w pływaniu ( jeden srebrny medal). W następnym roku, oprócz 4 medali KMP w pływaniu, 2 medale zdobyli młodzicy 12 – letni. 2005 rok zaowocował 8 medalami Mistrzostw Polski w Pływaniu – dwa złote, jeden brązowy KMP, 2 złote medale na Mistrzostwach Polski Młodz. 12-lat oraz złoty i dwa srebrne na MP 13-lat. W tym samym roku trójka naszych zawodników zakwalifikowała się na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Dwuboju Nowoczesnym. Sukces był tym większy, iż wszyscy oni rywalizowali z zawodnikami w większości rok lub dwa lata starszymi od siebie.

Na Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu – 2006 r. nasi zawodnicy zdobyli 4 medale, na Letnich – 6 (w tym: 2 – KMP, 3 – MP 13-lat, 1 – MP 14 lat). Zawodnicy naszego Klubu startowali również w Pucharze Polski w Dwuboju Nowoczesnym. W ogólnej klasyfikacji Pucharu Polski Michał Bulak zajął I miejsce, Marcelina Radlińska- II, Rafał Podolak – IV. Wszyscy ci zawodnicy startowali na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w dwuboju, gdzie zdobyli odpowiednio I, IV i II miejsce. III miejce w sztafecie również na OOM w trójboju wywalczył nasz zawodnik – Sebastian Markiewicz.
Od 2004 roku regularnie dwoje lub troje zawodników UKS „ORKA” powoływanych jest do Kadry Narodowej w Pływaniu w swoich kategoriach wiekowych.
Działalność szkoleniowa naszego Klubu odbywa się w siedmiu 15-osobowych grupach. Zajęcia odbywają się od 3 do10 razy w tygodniu w zależności od wieku i stopnia zaawansowania danej grupy. Dodatkowo organizujemy krótkie obozy szkoleniowe przed letnimi mistrzostwami. Zawodnicy nasi biorą udział w zawodach pływackich na terenie województwa lubelskiego, oraz mistrzostwach Polski w swoich kategoriach wiekowych.
Klub nasz pomimo sukcesów na arenie ogólnopolskiej i województwa lubelskiego boryka się z wieloma problemami. Brakuje materiałów szkoleniowych, specjalistycznego sprzętu sportowego oraz środków by wiodący zawodnicy, obecnie 13-, 14-, 15-letni mogli brać udział w zawodach ogólnopolskich (np. Grand Prix Polski). Mając obecnie trójkę zawodników startujących w Pucharze Polski w trójboju nowoczesnym nie mamy ani jednej sztuki broni pneumatycznej, przez co skazani jesteśmy na pożyczanie sprzętu, a zawodnicy nie mają możliwości odpowiedniego trenowania tej dyscypliny.
Chcielibyśmy zorganizować regularne szkolenia nie tylko dla zawodników naszego klubu, ale również dla trenerów i instruktorów pracujących u nas. Takie szkolenie, prowadzone przez trenerów z wieloletnim doświadczeniem, będących autorytetami, byłoby na pewno dobrą inwestycją na przyszłość zarówno dla naszego klubu jak i dla pływania w Polsce.

WŁADZE KLUBU

Prezes
Marzena Sędłak

V-ce Prezes
Radosław Radwański

Skarbnik
Zbigniew Brzuś

Sekretarz
Renata Dolina

Członek
Zbigniew Lewicki
NUMER KONTA UKS „ORKA” ZAMOŚĆ
Powiatowy Bank Spółdzielczy
Ul. Partyzantów 3A

19 9644 0007 2001 0001 3811 0001