ORKA PŁYWA NA DOBREJ FALI

Podczas Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików 12-13 lat rozegranych 2-3 kwietnia na pływalni Aqua w Lublinie „Orka” wypadła znakomicie. Gromadząc  8061 pkt. Zajęła w kategorii 12-latków wysoką 2 lokatę, ustępują tylko Olimpijczykowi 23 Lublin. Startowało 13 klubów województwa lubelskiego. Słabiej wypadli ich starsi koledzy, którzy w stawce 14 klubów zajęli 9 miejsce.

Lubelskie zawody stanowiły jedynie I część ogólnopolskich zawodów, które zastąpiły rozgrywane przed laty indywidualne Mistrzostwa Polski Młodzików 12-letnich. II część rozegrana zostanie w czerwcu już z udziałem drużyn z innych województw. Zarówno w I i II rundzie zawodów prawo startu mają jedynie zawodnicy, którzy jako 11-latkowie brali udział w Ogólnopolskim Sprawdzianie Wytrzymałości i Wszechstronności. W zawodach może startować nieograniczona liczba zawodników z każdego klubu z zastrzeżeniem, że zawodnik może startować w dwóch konkurencjach indywidualnych i w 1 sztafecie w każdym bloku zawodów. Do punktacji drużynowej zalicza się punkty zdobyte przez dwóch najlepszych zawodników klubu w każdej konkurencji indywidualnej i dwóch sztafetach , według tabel przeliczeniowych FINA. Po rozegraniu dwóch rund stworzony zostanie ogólnopolski ranking drużynowy. Prowadzony jest również ranking indywidualny najlepszych zawodników i zawodniczek w każdej konkurencji i klasyfikacja sztafet.

W Lublinie, wśród najlepszych zawodniczek 12- letnich , za sumę punktów z 4 indywidualnych startów na 3 miejscu uplasowała się KLAUDIA MALEC, na 6 miejscu KATARZYNA SZUPER , a na 8 miejscu JULIA BEDNARZ. Wśród chłopców na 3 miejscu uplasował się JAKUB ABRASZEK. Łącznie zawodnicy „ ORKI „ wywalczyli 12 medali: 3 złote, 3 srebrne i 4 brązowe w konkurencjach indywidualnych i 2 brązowe w sztafetach 4×50 st.dowolnym i 4×50 st.zmiennym. Chociaż zgodnie z założeniem tych zawodów najważniejszy jest sukces drużyny nie sposób pominąć indywidualnych wyników , które złożyły się na końcowy sukces.

Klaudia Malec wywalczyła złoty medal na 100m, st,klasycznym , a na 200 tym stylem odebrała medal srebrny.

Katarzyna Szuper wywalczyła 4 medale ( na każdym dystansie , na którym startowała) : złoty na 100m. st.grzbietowym, srebrny na 100m. st.dowolnym i 2 brązowe na 100m. st.motylkowym i 200m. st.grzbietowym.

Jakub Abraszek zdobył złoto na 100m.st.motylkowym, 2 brązowe medale , na 400m. st,dowolnym i 200m .st.zmiennym, wysoką 4 lokatę wywalczył również na 100m. st.dowolnym.

Filip Łagożny wywalczył srebrny medal na 100m. st.klasycznym.

Warto również wyróżnić Julię Bednarz i Julię Malinoś , bez których końcowy sukces nie byłby możliwy. Julia Bednarz była bliska medalu zarówno na 100 i 200m. st.klasycznym. gdzie ostatecznie po zaciętej walce zdobyła 4 miejsca. Julia Malinoś była 4 na 400m. st.dowolnym i 5 na 100m. st.dowolnym. Na 400m. była realna szansa na medal, ale ponieważ większość zawodniczek miała nie notowany czas, pływały nie w jednej najlepszej serii lecz w trzech różnych, bez możliwości stoczenia bezpośredniej walki. Pocieszeniem dla obu dziewczyn były dwa brązowe medale wywalczone w sztafetach zmiennej i dowolnej. W obydwu sztafetach razem z J.Bednarz i J.Malinoś płynęły również Katarzyna Szuper i Klaudia Malec. Warto podkreślić sukces dziewczyn, które w składzie żeńskim pokonały niejedną sztafetę męską czy mieszaną, co też jest zgodne z regulaminem. Pozostali młodzi zawodnicy Zuzanna Sioma , Magda Ulanicka, Klaudia Wróblewska, Joanna Sosnowska, Daria Kołcon , Emila Hauzner, Hubert Kucharski i Igor Dubiel spisali się na miarę swoich możliwości poprawiając w każdym starcie swoje rezultaty życiowe. Drużyna 13-latków pływała w składzie : Kewin Mandziuk, Kamil Rabiński, Mikołaj Siwiec i Jakub Tokarski.