W sobotę i niedzielę 17-18 maja na zamojskiej pływalni po raz kolejny odbyły się zawody, które już na stałe wpisały się w kalendarz imprez pływackich na Lubelszczyźnie czyli ,,Puchar Roztocza”. Są to jedyne zawody w Polsce, gdzie zdobywcą tytułowego ,,Pucharu Roztocza” może zostać zawodnik pływający swoim ulubionym, najlepszym stylem, bez względu na to czy jest to styl dowolny, motylkowy, grzbietowy czy klasyczny. Jedynym warunkiem jest to, że na dystansach 50,100 i 200 m danym stylem zawodnik zgromadzi największą liczbę punktów w swojej kategorii wiekowej według tabel punktowych FINA. Zawodnik musi też prezentować wysoką klasę w pozostałych stylach, ponieważ do punktacji wliczany jest również obowiązkowy start na dystansie 100 m stylem zmiennym. W tym roku na starcie stanęło ponad 200 zawodników, głównie z województwa lubelskiego, zawodnicy Orlika Przeworsk i Delfina Horyniec Zdrój. Ze względu na kłopoty wizowe zabrakło na starcie zawodników z Ukrainy. Orkę Zamość reprezentowała rekordowa liczba blisko 70 zawodników- dla wielu z nich były to pierwsze zawody. Wyścigi stały na wysokim poziomie, analizując starty zamojskich pływaków łatwo można zauważyć, że wszyscy startujący zawodnicy Orki poprawiali swoje życiówki przynajmniej na jednym dystansie, byli też tacy, którzy poprawiali się we wszystkich czterech startach. To bardzo cieszy, bo życiówka na zawodach to podstawa! Od jakości tej życiówki często zależy wysokie miejsce w klasyfikacji. Na zawodach odnotowano też kilkakrotnie najlepsze tegoroczne rezultaty w Polsce na danym dystansie i w roczniku.

Orka z 26 medalami uplasowała się na 5 miejscu za Avią Świdnik-36, Huraganem Międzyrzec Podlaski-27, Falą Kraśnik-22 i Olimpią Lublin 26.

Indywidualnie najlepiej zaprezentowali się wg. kolorów medali złoty, srebrny, brązowy: Aleksandra Kapłon-3-0-1, Łukaszczyk Mateusz-3-0-0, Chyrchała Rafał-0-0-3, Kawalec Lech-0-0-3, Wiórko Patryk 0-0-3, Wróblewski Norbert-0-0-3, Skuba Marcin-0-0-2 , Katarzyna Szuper-0-02, Marczuk Aleksandra-0-0-1, Ściślak Alicja-0-0-1 i Jakub Abraszek-0-0-1.

W klasyfikacji stylowej w skład, której wchodzą wyniki na 50, 100 i 200 danym stylem plus 100m stylem zmiennym na podium stanęli: Norbert Wróblewski brąz w kat. 11 lat i młodsi-st.motylkowy, Marcin Skuba brąz w kat. open-styl motylkowy, Katarzyna Szuper brąz w kat.11 lat i młodsi-styl grzbietowy, Marczuk Aleksandra kat.12-13 lat-styl grzbietowy, Rafał Chyrchała brąz 12-13 lat-styl grzbietowy, Mateusz Łukaszczyk złoto, kat.open-styl grzbietowy a Lech Kawalec brąz, Patryk Wiórko brąz w kat.open-styl klasyczny i Aleksandra Kapłon złoto w open-styl dowolny.

W klasyfikacji generalnej czyli za sumę punktów w czterech startach bez względu na styl pływania w pierwszej trójce znalazła się tylko jedna zawodniczka Orki-Aleksandra Kapłon, która pływając stylem dowolnym wywalczyła drugą lokatę za grzbiecistką z Huragana Magdaleną Suchotą.

Zawody nie odbyłyby się bez zaangażowania w organizację wielu osób z klubu UKS Orka Zamość i wielu pracowników OSiR-kryta pływalnia Zamość. Wielkie podziękowania należą się również sponsorom bez, których niemożliwe byłoby tak hojne nagrodzenie czołowych 9 zawodniczek i 9 zawodników . W tym roku po raz kolejny wsparła nas PGE Dystrybucja Zamość, Sudzucker Polska SA-cukrownia Strzyżów, Hotel Koronny w Zamościu, Okręgowa Stacja kontroli Pojazdów Allstar w Zamościu i TYR Polska.