Znakomicie wypadły zawodniczki i zawodnicy Orki Zamość na zawodach kolejnej, czwartej już rundy WLDz i M rozegranej 5 listopada w Krasnymstawie.

Zawody rozgrywane  są w dwóch kategoriach wiekowych 10-11 lat i 12 lat, ale do punktacji końcowej zalicza się punkty zdobyte przez zawodniczki i zawodników z obu kategorii. W młodszej kategorii startują generalnie zawodnicy 11 letni (rocznik 2005), niestety w Orce mało liczny-startowały 3 osoby. Regulamin dopuszcza jednak start zawodników młodszych(rocznik 2006)jako uzupełnienie, lecz w ograniczonej ilości do łącznej liczby 3 zawodników w konkurencji. Tym bardziej cieszy fakt wywalczenia wysokiej 5 lokaty (wspólnie z AZS AWF Biała Podlaska) i awans z 7 miejsca w rundzie trzeciej. Mocna drużyna 12 latków, która dotychczas plasowała się przeważnie na 3 miejscu, w Krasnymstawie nie tylko obroniła swoją pozycję, ale zdobywając 101 pkt. odrobiła 29 pkt. do trzeciego w klasyfikacji generalnej zespołu Wisły Puławy. Program ligi skonstruowany jest tak, aby młodzi zawodnicy wykazywali się wszechstronnością stylową ( w tym wieku wszechstronność stylowa powinna być priorytetem w szkoleniu dzieci i młodzieży)  i musieli też startować w konkurencjach czy stylach mniej przez nich lubianych. W IV rundzie u 12 latków zabrakło tym razem stylu klasycznego. Z tego powodu nie mogli pokazać pełni swoich możliwości zawodnicy, których styl klasyczny jest stylem wiodącym: Julia Bednarz, Klaudia Malec, Joanna Sosnowska czy Filip Łagoźny. Spisali się jednak znakomicie w innych stylach: zmiennym czy grzbietowym. Wyraźnym wyznacznikiem formy i podsumowaniem zawodów jest fakt, że na 43 indywidualne starty zawodnicy Orki 35 razy poprawiali swoje ,,życiówki”. 

Mimo, że zawody ligowe promują sukces drużynowy nie sposób nie wyróżnić indywidualnych osiągnięć poszczególnych zawodników zaznaczając jednocześnie, że na lokatę końcową składają się nie tylko wyniki zawodników stających na podium.

Wśród zawodników młodszych na wyróżnienie zasługują: Jakub Rymarz(11 lat)-3 na 50m stylem klasycznym i 5 na 50 motylkiem, 8 na 50 motylkiem był Filip Dubiel(10 lat)-trzeci w swoim roczniku, 7 na 50m klasykiem był Olaf Lupa( 10 lat)-jednocześnie najszybszy w swoim roczniku. Do sukcesu drużynowego w tej kategorii wiekowej przyczynili się też: Julia i Aleksandra Poździk, Łucja Żelazny, Aleksandra Szaluś, Zuzanna Gwozda, Anna Biczak, Piotr i Mateusz Abraszek,

W kategorii starszej-12 lat na najwyższym stopniu podium stanął po wyścigu na 100 zmiennym Jakub Abraszek, na 400 m stylem dowolnym był 5. Katarzyna Szuper była 2 na 100 zmiennym i 3 na 50 m stylem grzbietowym. Klaudia Malec dwa razy uplasowała się tuż za podium-4 na 50 grzbietem i 4 na 100 zmiennym. Julia Bednarz była 6 na 50 grzbietem i 10 na 100 zmiennym. Julia Malinoś uplasowała się na 5 miejscu w wyścigu na 400 m stylem dowolnym. Filip Łagożny uplasował się na 10 miejscu w konkurencji 50m stylem grzbietowym i na 6 pozycji w konkurencji 100 zmiennym. Na 1 miejscu, nie dając rywalkom szans, rywalizację sztafet 4×50 m stylem zmiennym zakończyły dziewczęta w składzie: K.Malec-grzbiet, J.Bednarz-żaba, K.Szuper-delfin i J. Malinoś-kraul. W drużynie 12 latków startowali ponadto: Zuzanna Sioma, Joanna Sosnowska, Magda Ulanicka, Emilia Hauzner, Klaudia Wróblewska i Igor Dubiel.

W klasyfikacji końcowej IV rundy Orka Zamość zajęła ostatecznie wysokie 3 miejsce ustępując tylko Olimpii Lublin i Olimpijczykowi 23 Lublin.

W klasyfikacji generalnej po czterech rozegranych rundach sytuacja bez zmian. Z uwagi na to, że do zakończenia pozostała już tylko jedna runda w Lublinie mało prawdopodobne jest, aby pościg zawodników Orki za drużyną Wisły Puławy skończył się sukcesem… choć sport nie byłby tak piękny gdy nie dokonywały by się rzeczy teoretycznie niemożliwe. Jedna rzecz zasługuje jeszcze na podkreślenie: pomimo tego, że w zasadzie pływanie to sport indywidualny to budowanie ducha zespołu, drużyny jest nie mniej ważne niż w sportach drużynowych. Na tych zawodach można było z przyjemnością zaobserwować to zjawisko przejawiające się we wzajemnym wspieraniu, dopingowaniu i emocjach towarzyszących wyścigom koleżanek i kolegów.

1.Olimpijczyk 23 Lublin-842 pkt.   

2.Olimpia Lublin-830 pkt.   

3.Wisła Puawy-595 pkt.                     

4.Orka Zamość-509 pkt.

W Wojewódzkiej Lidze Dzieci i Młodzików sklasyfikowanych jest 17 klubów województwa lubelskiego.

 {gallery}krasnystaw2016{/gallery}