X JUBILEUSZOWY PUCHAR ROZTOCZA 2015

Po raz 10 na zamojskiej pływalni, w dniach 16-17 maja br. odbyły się zawody o PUCHAR ROZTOCZA. Ta sama, niezmienna od początku formuła zawodów jak co roku przyciąga do Zamościa najlepszych pływaków województwa lubelskiego i nie tylko. W tym roku wystartowało ok. 170 zawodniczek i zawodników z 17 klubów: Dynamo Rivne, Avia Świdnik, Huragan Międzyrzec Podlaski, Olimpia Lublin, Wisła Puławy, Lider Chełm, Orlik Lublin, Żak Biała Podlaska, Lublinianka Lublin, Sparta Biłgoraj, Skra Bełchatów, Olimpijczyk 23 Lublin, Pionier Biała Podlaska, Fala Kraśnik, Wodnik Krasnystaw, Skarpa Lublin i Orka Zamość.

Ceremonię otwarcia zawodów swoją osobą zaszczyciły: p.Magdalena Dołgan-V-ce prezydent Zamościa, p.Agnieszka Kowal-dyrektor Wydziału Oświaty, p.Małgorzata Bzówka-dyrektor Wydziału Kultury i Sportu, p.Joanna Rączka-dyrektor Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków, p.Michał Kowalik-inspektor Wydziału Kultury i Sportu, p. Marzena Sędłak-prezes UKS Orka Zamość i p.Wojciech Adamczyk-dyrektor OSiR w Zamościu.

Zamojscy pływacy, X jubileuszowy Puchar Roztocza postanowili uczcić swoimi zwycięstwami na pływalni podczas zawodów! Trzeba przyznać, że robili wszystko, aby te zawody wygrać w klasyfikacji drużynowej. Niestety mimo, że wywalczyli najwięcej-35 medali, ostatecznie sklasyfikowani zostali na 2 miejscu za Olimpią Lublin-17 a przed Olimpijczykiem 23 Lublin-13 medali. Klasyfikacja medalowa w pierwszej kolejności preferuje drużynę, która zdobyła najwięcej złotych medali. Olimpia zdobyła 11 złotych krążków a Orka i Olimpijczyk po 9. Swój udział w dorobku medalowym Orki mieli zawodnicy: Szuper Katarzyna-3 złote w stylu grzbietowym i srebrny na 100 zmiennym, Malec Klaudia-3 złote w stylu klasycznym i brązowy na 100 zmiennym, Ulanicka Magda-3 złote w stylu motylkowym, Abraszek Jakub-3 srebrne w stylu motylkowym,  Bednarz Julia-2 srebrne i 1 brązowy w stylu klasycznym, Kapłon Aleksandra-2 srebrne i 1 brązowy w stylu dowolnym, Łagoźny Filip-2 srebrne w stylu klasycznym, Malinoś Julia-1 srebrny i 2 brązowe w stylu dowolnym, Półtorak Szymon-1 srebrny i 1 brązowy w stylu klasycznym, Kawalec Lech-3 brązowe w stylu dowolnym, Ściślak Alicja-3 brązowe w stylu dowolnym, Wach Wiktor-brązowy w stylu dowolnym i Abraszek Piotr – brązowy w stylu grzbietowym.

Dla przypomnienia, zawodnicy pływali,, swoim” stylem na dystansach 50, 100 i 200 metrów i 100m stylem zmiennym. Suma punktów według tabel FINA za cztery starty wyłaniała zwycięzców w danym stylu i w klasyfikacji generalnej za największą ilość punktów bez względu na to jakim stylem zawodnik pływał.

Wśród najlepszych,, delfinistek ‘’na 1 miejscu uplasowała się Magdalena Ulanicka-11 lat,Orka.

Najlepszą grzbiecistką w kategorii 11 lat i młodsi została Katarzyna Szuper-Orka.

Najlepszą specjalistką stylu klasycznego została Klaudia Malec-Orka, na miejscu drugim uplasowała się jej koleżanka klubowa Julia Bednarz, obydwie zawodniczki kat.11 lat i młodsi.

Wśród najlepszych ,,kraulistek” w najmłodszej kategorii wiekowej na miejscu 3 uplasowała się Julia Malinoś, w kat.12-13 lat na miejscu 3 Alicja Ściślak a w kat. 14 lat i starsi na miejscu 2 Aleksandra Kapłon-wszystkie zawodniczki Orki.

Na pozycji 2 w 11 latkach zakończył zmagania w stylu motylkowym Jakub Abraszek-Orka a najstarszej kategorii Marcin Skuba-Orka był 4.

W stylu grzbietowym w kategorii 11 lat i młodsi, 3 miejsce wywalczył 9-letni Piotr Abraszek-Orka , podobnie jak w najstarszej kategorii jego kolega Lech Kawalec-Orka.

Na miejscu 3 uplasował się 11 letni Filip Łagoźny-Orka, który rywalizował w stylu klasycznym.

W stylu dowolnym najbliżej podium był 11 letni Wiktor Wach, który ostatecznie zajął miejsce 4.

W klasyfikacji generalnej,,Pucharu Roztocza 2015” uwzględniającą trzy najlepsze zawodniczki w każdej kategorii wiekowej, które uzyskały najwartościowsze wyniki w czterej startach bez względu na styl pływania znalazły się 2 zamojskie pływaczki: Katarzyna Szuper-2 w kat. 11 lat i młodsi i Aleksandra Kapłon w kat. 14 lat i starsi-miejsce 3.

Poza emocjami sportowymi jak zwykle organizatorzy: Orka i OSiR Zamość przygotowali dla wszystkich uczestników inne atrakcje. W tym roku można było odwiedzić zamojskie ZOO lub zwiedzać starówkę wraz z fortyfikacjami. Podobnie jak w poprzednich latach wycieczki te cieszyły się ogromnym powodzeniem, głównie ze względu na sławę jaką cieszy się nasze miasto, ale też z powodu, że nie ma drugich takich zawodów pływackich w Polsce gdzie zawodnicy mają czas obejrzeć coś innego niż tylko ściany pływalni.

Jak co roku organizatorzy przygotowali dla najlepszych zawodników pamiątkowe dyplomy, specjalnie na tę okazję odlewane medale, puchary i nagrody rzeczowe.

Od wielu lat organizację tych znanych już w całej Polsce i za granicą zawodów wspierają niezawodni sponsorzy:

SUDZUCKER POLSKA S.A-CUKROWNIA STRZYŻÓW,

HOTEL KORONNY w ZAMOŚCIU-BARBARA I JAROSŁAW CIEŚLA,

PGE DYSTRYBUCJA ZAMOŚĆ,

SPORT REKORD-JANUSZ KITKA.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy odniesionych sukcesów a  sponsorom serdecznie dziękujemy za wspieranie sportu pływackiego  w Zamościu.