XI ZAWODY PŁYWACKIE O PUCHAR ROZTOCZA

Po raz XI w dniach 7-8 maja br. zostały w Zamościu rozegrane zawody pływackie o Puchar Roztocza. W tym roku wystartowało ok. 200 zawodniczek i zawodników z 18 klubów. Były to głównie kluby z województwa lubelskiego, ale też Orlik Przeworsk, EKS Skra Bełchatów i Szkoła SportowaRivne 2 z Ukrainy. Trzeba przyznać, że w tej skromnej ilościowo stawce zawodników przyjezdnych, ilość startujących zawodników Orki była imponująca-ok.70. Analizując zgłoszenia poszczególnych klubów nie da się niestety nie zauważyć ,, sprytnej taktyki”, aby zgłosić tylko zawodników, którzy prawdopodobnie( bo w sporcie nie ma pewników) osiągną sukces na zawodach. Wiele dużych, prężnych klubów miało symboliczne reprezentacje: Wisła Puławy-4, LUKS Orlik Lublin-4, Pionier Biała Podlaska-4, UKS 51 Lublin-1, Olimpijczyk 23 Lublin-2, Skarpa Lublin-2 i Wodnik Krasnystaw-1. Nie byłoby w tym nic nagannego gdyby nie to, że zawody pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zamość, organizowane przez UKS Orka i OSiR w Zamościu nie są w żaden sposób dofinansowywane a mimo to oferują wiele dodatkowych atrakcji nie spotykanych nigdzie indziej jak chodźmy zwiedzanie miasta czy wycieczka do ZOO. Jedynymi elementami, które pozwalają ,,złagodzić ‘’ a nie całkowicie pokryć wysokie koszty organizacji są: 1.opłata startowa, która niezależnie od wpływów w całości przeznaczona jest na nagrody rzeczowe dla zawodników i 2. środki pozyskane od sponsorów, którym organizatorzy co roku są bardzo wdzięczni. W przypadku kiedy na zawody przysyła się tylko zawodników,, po nagrody” minimalizując,, straty” klubu na opłatę startową, resztę kosztów(sędziowie, medale, dyplomy itp.) spada na organizatora czyli klub, a chyba żaden klub w Polsce nie chciałby organizować zawodów ze środków przeznaczonych na swoją działalność.

W tym roku szczególne słowa podziękowania należą się sprawdzonym sponsorom: PGE DYSTRYBUCJA ZAMOŚĆ, SUDZUCKER POLSKA S.A-CUKROWNIA STRZYŻÓW, HOTEL KORONNY w ZAMOŚCIU-BARBARA I JAROSŁAW CIEŚLA.

W Ceremonii otwarcia zawodów i pierwszych dekoracjach uczestniczyli: p Sławomir Zawiślak Poseł na Sejm, z-ca Prezydenta Zamościa p. Andrzej Zastąpiło, Przewodniczący Rady Miasta Zamość p. Jan Wojciech Matwiejczuk, Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu p. Małgorzata Bzówka , Dyrektor Wydziału Edukacji p. Agnieszka Kowal , Przedstawiciel Wydziału Kultury i Sportu p. Michał Kowalik i Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji p. Wojciech Adamczyk.

Co do samych zmagań sportowych to mimo niższej frekwencji zawody stały na wysokim poziomie i przysporzyły zarówno kibicom jak i samym zawodnikom wiele emocji. W niejednym wyścigu walka trwała nie tylko do ostatniego metra a do ostatniego centymetra wyścigu tak zaciekle, że nawet sędziowie mieli problem z wyłonieniem zwycięscy. Po raz kolejny zamojska Orka mimo, że zdobyła najwięcej medali-37, nie wygrała tej klasyfikacji-zabrakło złotych medali. Miejsce 1-Olimpia Lublin, 2-Huragan Międzyrzec Podlaski, 3-Avia Świdnik, 4-Wisła Puławy, 5-Orka Zamość.

2.Szuper Katarzyna

W klasyfikacji poszczególnych styli mieliśmy powody do zadowolenia. Klasyfikacja obejmuje starty na 50, 100 i 200 m wybranym stylem i 100m stylem zmiennym. W zestawieniu grzbiecistek w kategorii najmłodszej:11 lat i młodsi, 3 miejsce wywalczyła 10 letnia Ania Biczak. W kategorii 12-13 lat Katarzyna Szuper(12 lat) zajęła 1 miejsce. Najlepszą specjalistką stylu klasycznego(żabka) okazała się Klaudia Malec(12 lat). Tylko 6 punktów do trzeciego miejsca zabrakło drugiej młodej żabkarce Orki Julii Bednarz(12 lat).

W kategorii 11 lat i młodsi w stylu grzbietowym 3 miejsce wywalczył Piotr Abraszek(10 lat) a w kategorii najstarszej 14 lat i więcej, tym samym stylem 2 był Lech Kawalec(17). Wśród najlepszych, najmłodszych żabkarzy miejsce 2 wywalczył Jakub Rymarz(11) a 3 Olaf Lupa(10). W najmłodszej kategorii wiekowej w stylu dowolnym na drugim stopniu podium stanął Krzysztof Kryk(11) a na trzecim Maksymilian Kulas(10) , w najstarszej kategorii na miejscu drugim ukończył zmagania Mateusz Łukaszczyk(16). W stylu motylkowym w kategorii 12-13 lat miejsce 2 zajął Jakub Abraszek(12) tak samo jak w kategorii najstarszej Marcin Skuba(18 lat).

W klasyfikacji generalnej obejmującej sumę punktów za 4 starty według tabel FINA, bez względu na styl pływania znalazła się tylko jedna zawodniczka Orki-Katarzyna Szuper. Kasia startowała w kategorii 12-13 lat stylem grzbietowym, którym poprawiła 3 Rekordy Klubu: na 50m-34.08, 100m-1:15,13 i 200m-2:42,08. Czwartym, obowiązkowym stylem był dystans 100m zmiennym, na którym zawodniczka Orki uzyskała czas 1:14,89.

Jak co roku w każdej konkurencji najlepsza trójka zawodników nagradzana była dyplomami a najlepsi w każdym stylu pięknymi, wykonanymi specjalnie na te zawody medalami.

Zwycięscy poszczególnych kategorii wiekowej w klasyfikacji głównej otrzymali tytułowy ,,Puchar Roztocza” i szereg cennych nagród rzeczowych. Zawodnicy z miejsc drugich i trzecich w poszczególnych kategoriach wiekowych również otrzymali cenne nagrody rzeczowe.