XII PUCHAR ROZTOCZA 2017 pod HONOROWYM PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA ZAMOŚCIA

W dniach 6-7 maja zamojska pływalnia gościła ponad 200 pływaków z Polski, Ukrainy i Francji z klubów: Aqua Ryki, EKS SKRA Bełchatów, Entente Aquatique Nogent Villers, Klub Pływacki AVIA Świdnik, KS Górnik Radlin, KS MOSiR HURAGAN Międzyrzec Podlaski, KS Olimpia Lublin, Lider Chełm, MKS Delfinek Łuków, MKS Ochota Warszawa, RWKS SPARTA Biłgoraj, Szkoła Sportowa Nr 3 Rivne, UKP Fala Kraśnik, UKS Trójka Puławy, UKS Wodnik Krasnystaw, Śródmiejski UKS Polna Warszawa i UKS Orka Zamość. Mimo, że większość organizacji zawodów pływackich w LOZP przejęła nowoczesna Aqua Lublin to zawody o Puchar Roztocza cieszą się niezmienną popularnością już od 12 lat. Magnesem przyciągającym co roku starych i nowych bywalców jest nie tylko niespotykana formuła zawodów, nie tylko piękne co roku inne, pamiątkowe medale, nie tylko nagrody rzeczowe… większość podkreśla wspaniałą atmosferę, zamojską gościnność i możliwość zwiedzania naszego pięknego miasta.

Podczas uroczystego otwarcia zawodów dokonała się tradycyjna już ceremonia wręczenia pucharu dla drużyny, która przebyła najdłuższą podróż na nasze zawody. W tym roku bez dokładniejszego przeliczania kilometrów puchar dla swojej drużyny z rąk pani V-ce Prezydent Miasta Zamościa Magdaleny Dołgan, odebrał nieco zdziwiony i zaskoczony trener francuskich zawodników. Uroczystość powitania wszystkich uczestników i otwarcia zawodów poza p.Magdaleną Dołgan swoją obecnością zaszczycili: p. Michał Kowalik-Wydział Kultury i Sportu UM, p. Wojciech Adamczyk-dyr.OSiR w Zamościu, p. Grzegorz Mazurek-prezes LOZP, p. Zenon Orechwo-kierownik Krytej Pływalni i p. Marzena Sędłak-prezes UKS Orka Zamość.

Jedną z większych ekip, jak przystało na gospodarzy była licząca ok.50 zawodników Orka Zamość, która zdobyła największą ilość medali- 42( 14-11-17) lecz w klasyfikacji medalowej uplasowała się na 2 miejscu za Falą Kraśnik-33( 16-5-12) ze względu na mniejszą ilość złotych medali. Na trzecim miejscu uplasowała się Avia Świdnik-23( 12-10-1).

Zawody tradycyjnie rozgrywane były w trzech kategoriach wiekowych I- 11 lat i młodsi, II-12-13 lat, III-14 lat i starsi. Jedyna istotna zmiana w stosunku do poprzednich zawodów to taka, że do punktacji i walki o medale w poszczególnych stylach nie wlicza się już dystansu 100m stylem zmiennym. Tym samym dystans 100 m stylem zmiennym stał się 5 stylem, odrębną konkurencją nagradzaną medalami.

Ciężko byłoby wymienić wszystkich zawodników i zawodniczki, które odnosiły zwycięstwa na poszczególnych dystansach-50,100,200 w każdym stylu czy 100 zmiennym, dokładne wyniki można znaleźć na stronie www.megatiming.pl. Podsumujemy występy tych zawodników, którzy uplasowali się w pierwszej trójce w klasyfikacji generalnej stylu(50,100 i 200m).

W stylu motylkowym w kategorii 12-13 lat wśród dziewcząt zwyciężyła Aleksandra Amilkiewicz-Olimpia, przed Zuzanna Siomą z Orki i Klaudią Wróblewską również zawodniczką Orki.

W rywalizacji chłopców tym samym stylem w najmłodszej kategorii wiekowej na najniższym stopniu podium stanął zawodnik Orki-Mateusz Abraszek. Zwyciężył Mikołaj Miłkowski-Polna W-wa przed Szymonem Wrońskim-Olimpia Lublin. W kategorii średniej 12-13 lat zdecydowane zwycięstwo odniósł starszy brat Mateusza-Jakub Abrszek. Zwycięstwo zdecydowane dlatego, że Jakub Abraszek nie dał rywalom nawet cienia szansy na żadnym z trzech dystansów 50,100 i 200 m. Na miejscu drugim uplasował się Hireche Ariles z Entente Aquatique Nogent Villers a na trzecim Sebastian Kuc z Aqua Ryki.

W rywalizacji grzbiecistek na trzecim miejscu w kat.12-13 lat uplasowała się Katarzyna Szuper, która na dystansie 50 metrowym poprawiła własny Rekord Klubu uzyskując czas 32.13 s.

Wśród chłopców, w kategorii najmłodszej w stylu grzbietowym na miejscu trzecim uplasował się trzeci z braci-Piotr Abraszek. Zwyciężył Rafał Mielnicki-Polna Warszawa przed Błażejem Paszkowskim z Fali Kraśnik.

Dużo radości zarówno podczas wyścigów jak i podczas dekoracji przysporzyły nam ,,żabkarki i żabkarze” Orki. Wśród dziewcząt nie miały sobie równych dwie znakomite młode zawodniczki Orki –Klaudia Malec i Julia Bednarz w kat.12-13 lat. Tym razem minimalnie na dwóch z trzech dystansów lepsza okazała się Klaudia Malec. Dwa razy tuż za pleckami Klaudii ze stratą setnych sekundy meldowała się Julia a trzeci raz było dokładnie odwrotnie-minimalnie wskazaniem sędziów zwyciężyła Julia przed Klaudią. W klasyfikacji generalnej stylu klasycznego nie mogło być inaczej-1. Klaudia Malec, 2. Julia Bednarz 3. Saviuk Oleksia-Szkoła Sportowa Nr 3 Rivne. W wyniku tej zaciętej rywalizacji obydwie zawodniczki pobiły Rekord Klubu na dystansie 50m stylem klasycznym, który od 2006 roku należał do Marceliny Radlińskiej. Nową rekordzistką jest obecnie Klaudia Malec gdyż ostatecznie to ona zwyciężyła w tym wyścigu wynikiem 36,40.

Wśród chłopców w najmłodszej kategorii wiekowej najlepszym żabkarzem został Olaf Lupa a w kategorii 12-13 lat Filip Łagoźny-obydwaj zawodnicy Orki. Zarówno Olaf jak i Filip wygrali wszystkie swoje wyścigi w stylu klasycznym i zwyciężyli w klasyfikacji generalnej. Kat.11 i młodsi 1. Olaf lupa, 2. Paweł Bury-Sparta Biłgoraj, 3. Avdymyrets Matvii-Szkoła Sportowa Nr 3 Rivne.

Kat.12-13 lat, miejsce 1. Filip Łagoźny, 2. Chubaievskyi Nazarii-Szkoła Sportowa Nr 3 Rivne a miejsce 3 kolejny zawodnik Orki Zamość Kacper Adamowicz. O klasie zwycięskiego pływaka świadczy fakt, że zgromadził on niemal dwa razy większą ilość punktów niż drugi zawodnik.

W stylu dowolnym bardzo dobrze spisała się kolejna 13 latka-Julia Malinoś. Na każdym z dystansów plasowała się w pierwszej trójce co w efekcie dało 2 lokatę w klasyfikacji generalnej. Zwyciężyła Wiktoria Wilgocka z Wodnika Krasnystaw a na miejscu trzecim uplasowała się Małgorzata Filipiak –Polna Warszawa.

Wśród najmłodszych specjalistów stylu dowolnego popularnie nazywanego kraulem na miejscu trzecim uplasował się Filip Dubiel z Orki. Miejsce pierwsze zajął Paweł Bucoń z Fali Kraśnik a miejsce drugie Kononchuk Artem -Szkoła Sportowa Nr 3 Rivne.

Zawodnicy Orki odnosili też sukcesy w stylu zmiennym: Klaudia Malec zwyciężyła w kat.12-13 lat, 3 była Katarzyna Szuper a 5 Julia Bednarz. Jakub Abraszek zwyciężył w tej samej kategorii wiekowej wśród chłopców a drugi był Filip Łagoźny. W najmłodszej kategorii na 5 miejscu uplasowała się Filip Dubiel.

W najważniejszej klasyfikacji Pucharu Roztocza, która wyłania najlepsze zawodniczki i zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych za sumę punktów z 4 startów czyli 50, 100 i 200 m wybranym stylem plus 100 m stylem zmiennym. W klasyfikacji tej nie ma znaczenia styl jakim zawodnik pływał lecz jakość wyniku-uzyskany czas zamieniany jest na punkty według tabel FINA.

Wśród najlepszych zawodniczek 12-13 letnich na miejscu 3 uplasowała się Klaudia Malec, na 4 Julia Bednarz, na 5 Julia Malinoś, na 6 Katarzyna Szuper. Zwyciężyła zawodniczka Wodnika Krasnystaw-Wiktoria Wilgocka przed Wiktorią Karwowską z Huragana Międzyrzec Podlaski.

W tej samej kategorii wiekowej najlepszym zawodnikiem Pucharu Roztocz 2017 został Filip Łagoźny, który wyprzedził swojego kolegę klubowego-Jakuba Abraszka i trzeciego Oskara Miazgę z Fali Kraśnik.

Podsumowując XII Puchar Roztocza- trzeba te zawody zaliczyć do bardzo udanych, zarówno pod względem sportowym jak i organizacyjnym. Zawodnicy Orki i nie tylko, wielokrotnie osiągali znakomite rezultaty, przeważnie poprawiając swoje ,,życiówki”, wyścigi stały na sportowo wysokim poziomie a niektóre rozstrzygały się na ostatnich metrach gdzie często o zwycięstwie decydowały setne części sekundy.

W tym roku głównych organizatorów-UKS ORKA Zamość i OSiR Zamość wspomogli niezawodni sponsorzy: PGE Dystrybucja S.A Zamość oraz firma ALLSTAR z Zamościa, którym serdecznie dziękujemy!