ZIMOWE MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW

W dniach 1-3 marca br. równolegle na dwóch pływalniach rozgrywane były Mistrzostwa Polski juniorów, w Olsztynie 14 letnich a w Dębicy 15 letnich. W Olsztynie wystąpiły dwie młode, obiecujące zawodniczki Orki-Paula Sienkiewicz i Aleksandra Kapłon. Obydwie bardzo udanie zadebiutowały w tak dużej, ogólnopolskiej imprezie pływackiej, w której startowała rekordowa ilość 495 zawodników ze 114 klubów. W wielu konkurencjach podczas porannych wyścigów eliminacyjnych startowało ponad 100 zawodniczek, z których 10 najlepszych awansowało do popołudniowego finału A, a kolejnych 10 do finału B. Paula Sienkiewicz najlepszą lokatę 7 wywalczyła z wynikiem 28,23s na dystansie 50m stylem dowolnym, Ola Kapłon uplasowała się na miejscu 26.

Na dystansie 100m tym samym stylem obydwie awansowały do finału B, w którym lepsza okazała się znowu Paula a uzyskany czas 1:02,09 dawał jej finał A, ostatecznie Paula uplasowała się na 12 miejscu a Ola na 18. Paula wywalczyła jeszcze awans do finału B na 50 m stylem motylkowym, w którym zajęła 7 miejsce a Ola bardzo dobrze popłynęła na 200m stylem dowolnym i z czasem 2:19,77 zajęła 21 miejsce. Podsumowując w jednym zdaniu starty dziewcząt stwierdzić należy, że spisały się celująco, znacznie poprawiały swoje czasy, pływały w ścisłej czołówce zawodów a z drugiej strony trema, brak doświadczenia i niekiedy błędy podczas wyścigu nie pozwoliły pokazać pełni możliwości tych pływaczek.

W Dębicy podczas MP 15 lat debiutował kolejny zawodnik Orki Zamość-Patryk Wiórko. Specjalista stylu klasycznego pływał z podobnych powodów ze średnim powodzeniem. Na 50 m zajął miejsce tuż za finałami-19, na 100m miejsce 38 a na 200m miejsce 40. Startowało 423 zawodników ze 110 klubów.

Tydzień później 8-10.03 do rywalizacji o tytuły Mistrzów Polski przystąpili w Gliwicach 16 letni juniorzy. W tej kategorii pozostał nam już tylko jeden zawodnik ,ale na którego obecnie najbardziej liczymy-Michał Brzuś. Zalicza się obecnie do ścisłej czołówki polskich juniorów. Tym razem też nie zawiódł przywożąc z Gliwic 4 medale: złoty na 50m stylem motylkowym-25,05, srebrne na 100m stylem motylkowym-56,30 i 100m stylem dowolnym-51,75 i brązowy na 50m stylem grzbietowym-26,49. Na 50 m stylem dowolnym z czasem 23,98 uplasował się na 4 miejscu. Na tym dystansie planowany był również medal, nieokreślonego koloru lecz plany nieco pokrzyżował organizator, który wytypował Michała do Pocztu Sztandarowego podczas ceremonii otwarcia zawodów. Niewątpliwy zaszczyt dla zawodnika, ale koliduje z przygotowaniem do startu w pierwszej konkurencji czyli 50 m st. dowolnym. W drugim swoim stracie na 100m stylem motylkowym, Michał typowany był do pewnego zwycięstwa i złotego medalu. Po raz kolejny okazało się, że w sporcie pewnego nie ma nic i w tym jego piękno! Michał w finale zajął drugie miejsce. Nie mylili się jednak Ci, którzy na niego stawiali, ponieważ gdyby ściany pływalni chociaż troszkę były dla niego łaskawsze, wygrał by bezdyskusyjnie. Niestety żaden z trzech nawrotów ani zakończenie wyścigu nie wkomponowały się w tempo pływania a straty na dopływaniu do ścian okazały się nie do odrobienia. Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że był przygotowany na wynik poniżej 55 sekund-zwycięzca uzyskał 56,09. Michał 100 m delfinem pływał już tak, że nie wyszedł mu jeden nawrót lub zakończenie wyścigu, ale żeby nic …Bardzo emocjonujący był również wyścig finałowy na 100 m stylem dowolnym. Na pierwszej ścianie nawrotowej zajmował 7 lokatę by na połowie dystansu przesunąć się na miejsce 2, po 75m na 1 i znowu na dopłynięciu przegrywając o 8/100 sekundy. Jest to różnica nie do wychwycenia gołym okiem. Na 50 m stylem grzbietowym zdobywając brązowy medal miał tylko ok.5 minut na regenerację po zwycięskim wyścigu na 50 motylkiem! Na zawodach tych ustanowił dwa rekordy Klubu: na 50 i 100m stylem dowolnym a co ważniejsze przez wysokie wyniki został powołany do Kadry Narodowej na wielomocz pływacki z udziałem juniorskich reprezentacji Brazylii, Czech, Cypru, Finlandii, Izraela, Szwajcarii, Turcji, Portugalii i Ukrainy, który odbędzie się w dniach 6-7 kwietnia w Poznaniu.